دهستان حاجی آباد هرمزگان
دهستان زادگاه خرمای پیارم در ایران
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


روستای دهستان از توابع شهرستان حاجی آباد هرمزگان در فاصله 45 کیلومتری شمال غربی این شهرستان قرار دارد . این روستا به دو قسمت دهستان بالا و دهستان پایین تقسیم می شود و دارای مرغوب ترین و بزرگترین تولید کننده خرمای پیارم در ایران است.

مدیر وبلاگ :امین حسن زاده
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟خرما پیارم از نوع خرما تجاری و درجه یک بوده که به دلیل کیفیت مناسب و بازار پسندی بالای این خرما یک نوع خاص خرما صادراتی محسوب می‌شود. خرما پیارم تاکنون به خوبی توانسته توجه بازارهای جهانی را به خود جلب نماید. با توجه به بالا رفتن نرخ دلار در ایران و تقاضای زیاد این محصول و کمبود آن پیش بینی می شود قیمت آن امسال افزایش چشمگیری داشته باشد. در ادامه مطلب به معرفی خرمای پیارم در ایران و مناطق مستعد این محصول می پردازیم :


خرمای پیارم از نوع خرمای تجاری و درجه یک بوده که به دلیل کیفیت مناسب و بازار پسندی بالای این خرما یک نوع خاص خرمای صادراتی محسوب می‌شود. خرما پیارم تاکنون به خوبی توانسته توجه بازارهای جهانی را به خود جلب نماید. با توجه به بالا رفتن نرخ دلار در ایران و تقاضای زیاد این محصول پیش بینی می شود قیمت آن امسال افزایش پیدا کند.

معرفی :


پیارُم (Piarom or Pyarom or Piarum) نام یکی از انواع خرما است که میتوان گفت گرانترین نوع خرما نیز
هست و اغلب در شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان ایران  کشت می‌شود. این خرما به دلیل دارا بودن
شرایط منحصر به فرد گرانترین و مرغوب ترین خرمای جهان شناخته شده است و هم اکنون در آثار  جهانی (یونسکو) نیز به ثبت رسیده است ، این خرما همان طور که گفته شد در جنوب ایران و شمال استان هرمزگان ، شهرستان حاجی آباد و توابع آن کشت و برداشت  می شود. از ویژگی های خاص آن می توان به پوست نازک آن ، پوشش داخلی آن که مانع کرم زدگی می شود و اثرات حشرات و جوندگان در آن ناچیز است ، مدت دوام زیاد که برخلاف سایر خرماها در هر شرایط اقلیمی و جوی ماندگاری زیادی دارد ، ظاهر زیبا و مطلوب آن ، و فرایند شستشوی آن نیز به صورت کامل صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه عمده قند موجود در آن از نوع فروکتوز می‌باشد به راحتی و سرعت در سوخت‌وساز بدن استفاده شده و کسانی که یک بار این خرما را مصرف کرده‌اند به خاطر طعم بسیار خوب و ظاهر مطلوب و سایر خواص غذایی آن معمولاً مصرف کننده دائمی این خرما می‌شوند.  خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتیینی و سایر مواد معدنی بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و به دلیل تحمل زیاد نخل خرمای پیارم در برابر شوری، در سطح وسیعی از باغات شهرستان حاجی آباد کشت می شود .

مناطق کشت خرمای پیارم :

در روستاهای زیادی از توابع شهرستان حاجی آباد این محصول کشت و برداشت می شود اما کیفیت این خرما در شمال و جنوب شهرستان تفاوت دارد ، در جنوب شهرستان حاجی آباد که هوا گرمتر از شمال آن است این خرما زودتر برداشت می شود و معمولا تحت تاثیر اشعه مضر خورشید قرار می گیرد . اما در شمال شهرستان که هوا خنک است و معمولا کوهستانی بوده این خرما دیرتر برداشت می شود و آخرین منطقه در ایران است که خرمای پیارم آن برداشت می شود ، خرمای پیارم این منطقه به دلیل دیرتر رسیدن کیفیت مطلوب خود را حفظ کرده و همان کیفیت پیارم واقعی را دارست . یکی از روستاهایی که در شمال حاجی آباد هرمزگان قرار دارد و به سرزمین پیارم نیز شهرت دارد روستای دهستان است این روستا در 45 کیلومتری شمال غربی این شهرستان قرار دارد و به دو قسمت دهستان بالا و دهستان پایین تقسیم می شود و در نقشه ایران به نام دهستان بالا دیده می شود . در این روستا نخلستان ها و باغهای بسیار زیادی از خرمای پیارم وجود دارد و سالانه حجم زیادی از خرمای پیارم تولیدی ایران در این روستا برداشت می شود خرمای این روستا دیرتر از سایر نقاط استان و شهرستان برداشت می شود و شهرت زیادی دارد . از خصوصیات خرمای این روستا می توان به اندازه و قطر خرما، نرمی و انعطاف ، دارا بودن طعم و مزه واقعی به دلیل تاثیر ناچیز اشعه خورشید و ماندگاری بسیار بالا اشاره کرد . خرمای این روستا قیمیت بالاتری نسبت به سایر نقاط شهرستان دارد و به بسیاری از استان های کشور و به خارج صادر می شود .

فصل برداشت خرمای پیارم:

 به علت خنک تر بودن مناطقی که خرمای پیارم درآن کاشته می شود نسبت به سایر مناطق تولید خرماخیز، درخت پیارم برای اینکه به باردهی کامل برسد زمان بیشتری احتیاج دارد که این زمان در روستاهای شهرستان حاجی آباد متفاوت است، مثلا در روستاهای شمال حاجی آباد ازقبیل روستاهای دهستان پایین و بالا،  که هوا بسیار خنک تر است زمان به ثمر نشستن فسیل پیارم نسبت به روستاهای جنوبی حاجی آباد از قبیل گهکم بیشتر است و گاهی تا ده سال بعد از کاشت فسیل باید برای به ثمر نشستن آن منتظر ماند که البته این خود  دلیلی برکیفیت برتر این نوع خرما می باشد.

فصل به ثمر نشستن پیارم در روستاهای توابع شهرستان حاجی آباد ازاویل اسفند شروع وتا پایان فروردین ودر روستاهای شمال شهرستان تا اواسط اردیبهشت نیز ادامه دارد. پس از ثمردهی درخت در اواخر زمستان و اوایل بهار به مانند سایر ارقام خرما باید خوشه های درخت پیارم که در حاجی آباد به آن پنگ می گویند را گرده افشانی کنند.

به این گرده ها که باید از درخت نر برداشت شده و بر روی پنگ درخت پیارم گذاشته شود اصطلاحا "هوار" می گویند وبطورکلی فصل گرده افشانی را فصل هواردهی می نامند.

از اوایل مرداد ماه چغاله خرمای پیارم که به آن کنگ(به ضم ک)می گویند از رنگ سبز به رنگ زردتغییر رنگ داده واین تغییر رنگ همراه با کمی شیرین تر شدن کنگ می باشد.از اواخر مرداد واوایل شهریور نیز کنگ زرد، کم کم تبدیل به رطب می شودکه دارای مزه ای بسیار خوش طعم و خوشمزه است که به جرات می توان گفت در بین تمامی رطب انواع خرماها از جایگاه بالاتری برخورداراست وافرادی که ازاین رطب مصرف کرده اند به آن اعتراف می کنند.از اواخر شهریور رطب پیارم کم کم مقداری ازآب ورطوبت خود را از دست داه و خشک می شود و روستاهای منطقه آماده برداشت می شود که این برداشت محصول تا اواخر آبان ماه نیز ادامه دارد.


خواص درمانی خرمای پیارم:

 خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتئینی و مواد معدنی است ، خرما از ارزش غذایی بالایی برخوردار است .  در 100 گرم خرمای 125 کیلو کالری موجود است و این در حالی است که در هر 100 گرم قند، 400 کیلو انرژی موجود است و این در حالی است که در هر 100 گرم قند، 400 کیلو انرژی موجود است و این بدین معنی است که مقدار انرژی ناشی از خوردن خرما از قند ساده بسیار کمتر است و بسیار کمتر از قند، افراد را دچار چاقی و اضافه وزن می کند. به عنوان مثال در 100 گرم قند و شکر معمولی 99/9 درصد خالص آن انرژی زا می شود، در حالی که در 100 گرم خرما حدود 30 درصد قند موجود است و بقیه آن، حاوی مواد دیگری است که از جمله این مواد مختلف، پروتئین است. به گفته وی، 100 گرم خرما حاوی مواد 1/5 درصد پروتئین گیاهی از جنس مرغوب می باشد. این متخصص تغذیه با اشاره به این که در خرما، مقداری نیز فیبر غذایی موجود است، اظهار می کند: فیبر موجود در خرما برای سلامت دستگاه گوارش و تغذیه بسیار مناسب است، علاوه بر آن کارتنوئید یا مواد رنگی در خرماست که پیش ساز ویتامین A و آنتی اکسیدان محسوب می شود که جلوی ضایعات و سرطانی شدن سلول ها را می گیرد. خرما علاوه بر نکات گفته شده، مقدار قابل توجهی فولات یا همان اسیدفولیک به بدن می رساند که جهت خون رسانی برای بدن لازم است و زنان هنگام بارداری مجبور می شوند علاوه بر دریافت فولات از طریق غذا، قرص آن را نیز مصرف کنند.. ویتامین C دیگر از مواد مغذی خرماست که این ویتامین برای جلوگیری از بیماری های خطرناک خونریزی دهنده یا همان اسکوربوت لازم و باید بدن هر فرد در طول روز، 60 میلی گرم ویتامین C دریافت کندکه تقریباً در هر 100 گرم خرما 14 گرم ویتامین موجود است. پتاسیم در این میوه به میزان قابل توجهی موجود است که برای جلوگیری از پرفشاری خون و برای کار صحیح عضلات و اعصاب ضروری است که به هم خوردن ان در بدن، بسیار خطرناک است. علاوه بر آن خرما حاوی میزان قابل توجهی منیزیم است که برای اعصاب و عضلات ضروری است. یکی از خواص خرمای ملین بودن آن است. اگر 6 تا 7 عدد خرما در 3 لیوان آب جوش خیس کرده و صبح و شب آن را به صورت گرم بنوشید خاصیت آن را به وضوح می بینید. خاصیت دیگر خرمای پیارم، خنثی کردن اسید معده است، از آنجا که زیادی اسید معده باعث ترش کردن و دل درد می شود.


خرمای مرغوب و با کیفیت روستای دهستان:


همان گونه که در ابتدای مطلب گفته شد روستای دهستان در شمال حاجی آباد دارای بهترین و مرغوب ترین خرمای پیارم است .تصویری از خرمای پیارم دهستان-گران ترین و بهترین خرمای ایران و جهان


 تصویری از نخل تنومند پیارم در روستای دهستانتصویری ازانواع خرماهای معروف و مرغوب روستای دهستانخرمای پیارم دهستان در شمال حاجی آباد هرمزگان
نوع مطلب :
برچسب ها : قیمت خرمای پیارم، قیمت خرمای پیارم در آینده، خرمای پیارم حاجی آباد، خرمای روستای دهستان، مناطق مستعد خرمای پیارم، خرمای شمال هرمزگان،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 11 مرداد 1397

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic